Niektórzy mężczyźni noszą garnitur codziennie, a inni zakładają go tylko na wyjątkowe okoliczności. Tym drugim, może sprawić trudność dobranie odpowiedniego obuwia do garnituru. Jak dopasować buty do garnituru np. na wesele czy studniówkę? Oto wskazówki ułatwiające skompletowanie perfekcyjnej stylizacji.

Czyje to święto?

Inne buty powinien założyć Pan Młody lub przyszły maturzysta, a jeszcze inne gość weselny czy młody mężczyzna bawiący się na studniówce swojej dziewczyny. To rola pełniona na przyjęciu definiuje bowiem najbardziej odpowiedni rodzaj obuwia do garnituru.

Na okoliczność świętowania własnego ślubu, jubileuszu pracy czy studniówki, należy wybrać najbardziej eleganckie buty męskie wizytowe z tzw. zamkniętą obłożyną (inaczej – wszytymi pod skórę klapami do sznurówek). Powinny być pozbawione dekoracyjnych wstawek czy ozdobnych dziurkowań, monochromatyczne (najlepiej czarne) i wykonane z ekologicznej lub naturalnej skóry. Wśród tego typu modeli można polecić między innymi lotniki, czyli buty o niczym niezakłóconej formie, pozbawione przeszyć, a także oxfordy (znane również jako wiedenki) z charakterystycznym odcięciem na czubie. Są to najbardziej formalne ze wszystkich męskich butów.

Na wesele znajomego czy członka rodziny, spotkanie biznesowe lub konferencję, można wybrać buty o nieco mniej formalnym wydźwięku. Mogą one posiadać otwartą obłożynę (nazywaną często błędnie przyszywą), lecz nadal muszą być jednolite (czarne lub brązowe) i w pełni skórzane. Wśród butów spełniających te kryteria warto postawić na stanowiące ponad 80% oferty polskich sklepów z butami męskimi derby, znane też jako angielki. W tzw. piramidzie formalności zajmują one drugie miejsce po wiedenkach i lotnikach, dzięki czemu nadają się na większość specjalnych okazji.

Jaki kolor?

Nie bez przyczyny producenci męskich butów wizytowych oferują klientom jedynie modele czarne, brązowe i w jaśniejszych odcieniach brązu – tylko takie obuwie można bowiem uznać za odpowiednie na każdą okazję. Jaki kolor butów do garnituru wybrać w zależności od okoliczności?

Zdecydowanie najbezpieczniejsze są uniwersalne, czarne półbuty męskie. Pasują na wszystkie okazje – zarówno te najbardziej formalne, jak i nieco mniej oficjalne. Najczęściej widuje się je w eleganckim połączeniu z czarnym garniturem i białą koszulą, które można polecić między innymi dla Pana młodego na ślub. Czarne buty wizytowe dają się również nosić w sposób nieco lżejszy wraz z ciemnymi, np. granatowymi i brązowymi garniturami. Świetnie wyglądają także w połączeniu z modnymi garniturami stalowymi i szarymi. Każdy mężczyzna powinien posiadać je w swojej garderobie.

Na drugim miejscu w rankingu popularności kolorów męskich butów wizytowych stoi brąz. Brązowe półbuty męskie można połączyć z czarnym, granatowym, szarym, beżowym i czerwonym garniturem, pod warunkiem, że okazja nie jest wybitnie formalna. Producenci oferują także buty w jaśniejszych odcieniach złamanego brązu np. typu camel. Takie buty pasują już tylko na nieoficjalne spotkania takie jak np. urodziny przyjaciela czy baby shower u znajomych. Jasne buty wizytowe najlepiej harmonizują z ciemnymi garniturami w odcieniach granatu i grafitu, ale często łączone są także z odważnymi garniturami w innych kolorach.

Reasumując, na najbardziej formalne okazje, takie jak własny ślub, studniówka (a także pogrzeb) należy wybierać czarne, skórzane półbuty z zamkniętą obłożyną, takie jak oxfordki czy lotniki. Popularne derby nadają się na wesele znajomego lub członka rodziny, spotkania biznesowe i mniej formalne imprezy okolicznościowe. Buty w kolorze brązowym można dobierać do różnych garniturów, ale już te jasne należy zestawiać tylko z garniturami ciemnymi i tylko w nieformalnych okolicznościach.

fot. brilu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj