Płaszcze stanowią nieodzowny element garderoby każdej kobiety w sezonie jesiennym i zimowym, gdyż dobrze pasują do mniej oraz bardziej eleganckich stylizacji. Wśród mniejszych dodatków prym wiodą szaliki, które stanowią osłonę szyi przed chłodem, a przy tym mogą doskonale dopełnić cały wizerunek. Jak zestawiać zatem szaliki z płaszczami?
Rodzaj i krój płaszcza
Dobór szalika jest uzależniony w dużej mierze od tego jaki charakter ma sam płaszcz. Do klasycznych i eleganckich wersji, najlepiej sprawdzą się gładkie szale ze szlachetnego materiału. Z kolei do płaszczy bardziej codziennych, można się pokusić o warianty kolorowe i z wzorami. Duża dowolność panuje też w kontekście płaszczy sportowych, do których bardzo dobrze mogą pasować wersje dzianinowe bawełniane.
Dobór szala oraz sposobu jego wiązania wynika również z kroju danego odzienia. Jeśli płaszcz posiada kołnierz i klapy to lepiej sprawdzą się cienkie szaliki, które można zawiązać podłużnie, co pozwoli na umieszczenie końców pod spodem. W przypadku ubrań zapinanych aż pod szyję, warto postawić na wiązania wokół szyi. Jeżeli płaszcz w ogóle nie posiada kołnierza, to dobrym pomysłem będzie wybór większego szala, który stworzy dużą objętość, ładnie uzupełniając stylizację.
Jaki szalik do płaszcza w kratę?
W obecnych trendach często pojawiają się odważniejsze płaszcze w kratę. W takim przypadku pozostałe dodatki, w tym szalik damskie, powinny jedynie podkreślać ten element ubioru, a nie go przesłaniać. Z tego względu należy wybrać subtelny szal, bez żadnych wzorów czy zdobień. Dobrym pomysłem będzie dobranie go pod kolor samego płaszcza, dzięki czemu całość będzie w pełni spójna.
Dopasowanie do kolorystyki
Wybierając szalik do tego typu stylizacji, jedną z najważniejszych kwestii jest wzięcie pod uwagę koloru samego odzienia wierzchniego. Nawet dobrze układający się szal może popsuć całą koncepcję, jeśli będzie znacząco odbiegał kolorystycznie. W przypadku modnych płaszczy w odcieniach szarości, zwykle najlepiej pasują dodatki w podobnym tonie. Odpowiedni będzie zatem czarny szal bądź po prostu szary, lecz w nieco innej gamie niż sam płaszcz – może być nieco jaśniejszy lub ciemniejszy.
Można się również zdecydować na nieco odważniejsze szaliki i postawić na czerwień, odcienie malinowe bądź stonowaną, pastelową żółć. Nieco większa swoboda panuje w doborze szala do beżowego płaszcza, gdyż można tu wybrać jaśniejsze barwy kremowe, czy po prostu biel. Do takich stylizacji można również wybrać wersję z delikatnymi wzorkami. Więcej ostrożności trzeba natomiast zachować przy czerwonych płaszczach, gdyż tutaj poszczególne zestawienia mogą wyglądać nieco groteskowo. Z tego względu w tym przypadku najlepsze będą uniwersalne, czarne szale.